Uroczystość nadania imienia szkoły

Uroczystości nadanie Gimnazjum nr 1 imienia ks. Tomasz Wuwera rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym pw. Jana Chrzciciela, która została odprawiona przez Arcybiskupa ks. Damiana Zimonia. W czasie mszy został poświęcony sztandar gimnazjum ufundowany przez Radę Rodziców.
Po Mszy Św. uczniowie, nauczyciele, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście przeszli do hali GOS – u, aby wziąć udział w uroczystości przekazania sztandaru oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Część oficjalną rozpoczęło przemówienie pani dyrektor Ireny Grabowskiej, która przywitała wszystkich zgromadzonych oraz krótko przedstawiła przebieg prac związanych z wyborem patrona. Podziękowała także mamie ks. Tomasza Wuwera – pani Róży Wuwer.
W trakcie części oficjalnej Rada Rodziców przekazała ufundowany przez siebie sztandar pani dyrektor Irenie Grabowskiej, która z kolei oddała go w ręce uczniów. Od tej pory sztandar ten będzie symbolem naszej tożsamości oraz będzie jednoczyć wokół siebie całą szkolną społeczność. Po uroczystym przemarszu pocztu sztandarowego odbyło się ślubowanie uczniów. Oto treść tego ślubowania:
My, uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Ks. Tomasza Wuwera w Pawłowicach, ślubujemy:
- sumiennie wypełniać nasze obowiązki
- wprowadzać w czyn wartości wpajane nam przez naszychnauczycieli
- swoim działaniem, zachowaniem i postawą rozsławiać dobre imię naszej szkoły
- wzorować się na cechach charakteru naszego Patrona
- ślubujemy
Naprawdę warto te słowa zapamiętać.
Następnie głos zabierali jeszcze: ks. Arcybiskup Damian Zimoń, Przewodniczący Rady Gminy pan Franciszek Dziendziel, Wójt Gminy pan Damian Galusek, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Bielsku - Białej pan Józef Szczepańczyk. Wszyscy podkreślali nie tylko trafność dokonanego przez naszą szkolną społeczność wyboru patrona, ale również fakt, iż powinniśmy teraz jak najwięcej wzorów czerpać z jego osobowości i wartości, które sobą i swoim życiem reprezentował. Dodatkowo Przewodniczący Rady Gminy wręczył akty nadania szkole imienia pani dyrektor Irenie Grabowskiej oraz pani Róży Wuwer.
Jednakże najwięcej wzruszeń wywołała wypowiedź ks. Arkadiusza Wuwera – brata naszego patrona. Wspominał wspólnie spędzone dzieciństwo, dom, szkołę, zaś swoją przemowę podsumował: Byłem od Tomka starszy i często uciekałem mu, gdy wracaliśmy ze szkoły do domu. A teraz to on mi uciekł – do świętości.
Po części oficjalnej uczniowie naszej szkoły zaprezentowali krótki program artystyczny poświęcony księdzu Tomkowi. Wykorzystano w nim fragmenty pisanych przez niego pamiętników oraz jego wiersze. Recytowano także utwory tych, których cenił i szanował, tych, z którymi się przyjaźnił – Czesława Miłosza oraz ks. Jerzego Szymika. Wszystkie te teksty złożyły się w swoistego rodzaju biografię księdza Tomasza Wuwera. Dodatkowo w czasie programu artystycznego prezentowane były jego zdjęcia, gdyż nasz patron pasjonował się fotografią. Całość zaś uzupełniły piosenki wspaniale zaśpiewane przez szkolny chór.
Gdy zakończyła się akademia, wszyscy goście zostali zaproszeni do szkoły. Mama księdza Tomka dokonała tam uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej.Odśpiewano też wspólnie „Barkę”. Goście mogli również obejrzeć przygotowane na szkolnych korytarzach wystawy poświęcone życiu i twórczości księdza Tomasza Wuwera a także pozwiedzać sale lekcyjne.