Jesteś tutaj:
  1. Start
  2. O szkole
  3. O szkole

O szkole

 

Droga do "Jedynki"

 

Na przylegającej do boiska parceli rozpoczęto 10 lipca 1958r. budowę nowej szkoły. Otwarcie szkoły odbyło się 1 września 1960r. o godzinie 15.00. W uroczystości wzięli udział: I sekretarz KP PZPR Jakubiec, II sekretarz Imiela, przewodniczący prezydium PRN Z. Niemcewicz, wizytator katowickiego Kuratorium Zarodowa, Przewodniczący Powiatowej Komisji Oświaty dr Antes, inspektor szkolny Witoszek i komendant powiatowy MO kpt. Mendrys. (...)

 

Obiekt był nowoczesny, mieścił‚ 7 sal lekcyjnych, świetlicę, kuchnię do nauki gospodarstwa domowego, salę zajęć praktycznych, pracownię fizyczno - chemiczną, salę gimnastyczną z rozbieralnią i natryskami, bibliotekę, czytelnię oraz dwa kilkuizbowe mieszkania dla nauczycieli. (...)

 

Pawłowicką szkołę wybudowano w ramach akcji W. Gomułki 1000 szkół na 1000-lecie państwa polskiego. Stanowiła jedną z wielu wzorcowych szkół w Polsce. Dawny obiekt szkolny przeznaczono na przedszkole. (...)

 

W pawłowickiej szkole 15 września 1973r. uczyło się 460 uczniów. Nauczycieli było 18. Dwóch z nich: Z. Olikowi i T. Bańczykowi zostały przyznane nagrody Ministra Oświaty. (...) wprowadzono w tym roku dożywianie dzieci w stołówce. Dziennie wydawano 120 obiadów. (...)

 

W Dniu Dziecka, 1 czerwca 1980r. szkoła otrzymała imię Janusza Korczaka. Odbyła się uroczystość poświęcona patronowi szkoły, na którą przybyli przedstawiciele kuratorium, władze gminy, uczniowie, nauczyciele i mieszkańcy Pawłowic. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy, wykonanej przez Floriana Czerwińskiego, dokonali dyrektor J. Sztwiertnia i S. Zając. Tablicę umieszczono na piętrze w holu szkoły.(...)

 

W związku z wybudowaniem w roku 1985 nowej szkoły na osiedlu, Szkoła Podstawowa im. J. Korczaka otrzymała Nr 1. (...)

 

Nadanie sztandaru Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka odbyło się 30 listopada 1991r. (...) Sztandar zaprojektowała Aniela Witoszek, wyhaftowała go ludowa artystka Paulina Bartoszek. Na niebieskim tle sztandaru widnieją symbole: książka z inicjałami J. Korczaka, słońce wyrażające radość i uśmiech, serce oznaczające dobroć i miłość. (...)

 

Władze gminy w 1997r. podjęły decyzję o rozbudowie "Jedynki" i przekształcenie szkoły w nowoczesne centrum oświatowe. Rozbudowę szkoły rozpoczęto w 1998r. Zakończenie prac planowane jest na rok 2004.(...)

 

Uchwałami Rady Gminy z dnia 5 marca 1999r pawłowicką "Jedynkę" przekształcono od 1 września 1999r. w szkołę sześcioletnią oraz utworzono Publiczne Gimnazjum nr 1. (...)

Gimnazjum zajęło pierwsze piętro rozbudowanego i odnowionego budynku, natomiast parter przeznaczony został dla szkoły podstawowej. Gimnazjum byłot trzyletnią szkołą publiczną, w której uczyła się młodzież w wieku od 13 do 16 lat.  31 marca 2006 roku nadano szkole imię ks. Tomasza Wuwera

W związku z wdrażaniem kolejnej reformy szkolnictwa od 1 września 2017 roku  wygasza się gimnazjum, a sześcioletnia szkoła podstawowa zostaje przekształcona w szkołę ośmioletnią

 

Pawłowicka "Jedynka" przeszła trudną i mozolną drogę. W okresie swego istnienia wykształciła wiele pokoleń pawłowickiej młodzieży. Od lat zajmuje ważne miejsce w życiu lokalnej społeczności. [1]

 



[1] Cały tekst znajduje się w książce Jarosława Kolekty pt. Pawłowicka "Jedynka" - Dzieje Szkoły Podstawowej w Pawłowicach w latach 1960-2000.

 

 

 


  Widok na szkołe z lotu ptaka


W roku szkolnym 2013/ 2014 w Gimnazjum Nr 1 w Pawłowicach uczy się 289 uczniów w 12 oddziałach. Uczniowie naszej szkoły to młodzi mieszkańcy przede wszystkim trzech miejscowości: Krzyżowic, Warszowic i Pawłowic. Gimnazjaliści z Warszowic i Krzyżowic są dowożeni na zajęcia Gimbusem. Uczniowie, oprócz 13 bardzo dobrze wyposażonych pracowni przedmiotowych mają do dyspozycji  pracownię komputerową, 2 pracownie techniczne, salę multimedialną;  w 9 salach są dostępne tablice interaktywne, biblioteka posiada  multimedialne centrum informacji (4 komputery z dostępem do Internetu), do dyspozycji jest również sala audiowizualna z laptopem i rzutnikiem multimedialnym. Pracownia komputerowe wyposażona jest w nowoczesny sprzęt i stały dostęp do Internetu - w sumie szkolna sieć komputerowa liczy 41 komputery. Każda sala lekcyjna wyposażona jest w komputer z dostępem do Internetu. Na zajęciach wychowania fizycznego uczniowie korzystają z nowoczesnych obiektów Gminnego Ośrodka Sportu czyli z basenu, hali sportowej oraz kompleksu boisk sportowych. 

W szkole gimnazjaliści uczą się języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Uczniowie mają możliwość  uczestniczyć w zajęciach kół zainteresowań i dodatkowych zajęciach sportowych. Efektem tego są liczne sukcesy w konkursach przedmiotowych i artystycznych. Panuje u nas przyjazna, rodzinna atmosfera. Nie tylko się uczymy, ale również potrafimy się dobrze bawić. Organizujemy dyskoteki, rajdy, wycieczki krajowe i zagraniczne. Do tradycji gimnazjum należą takie imprezy jak: otrzęsiny pierwszoklasistów, wigilijki  klasowe, Dzień Patrona, Szkolny Dzień Języków Obcych, uroczyste pożegnanie trzecioklasistów.

NA GÓRĘ